Opis
Šta je zapravno istezanje?
Istezanje je oduvijek bilo neizostavan dio treninga.
Praksa je da se prije treninga moramo istegnuti u svrhu prevencije eventualnih povreda i povećanja opsega pokreta i nakon treninga zbog brže regeneracije mišića.
Stretching je postao neizostavan segment sportskog treninga i kako se tehnologija sportskog treninga razvijala tako su se razvijale i razne metode stretchinga.
Postoji više kategorizacija vrsta stretchinga prema različitim vrstama treninga, no u pravilu se sve dijele na tri osnovne kategorije: Statičke, dinamičke i PNF stretching metode.
Pomislili bismo da istezanje ima veliki utjecaj na smanjenje mogućnosti ozljede, ali kao zaseban čimbenik nema u tolikoj mjeri.
Pokazalo se da je nakon dvanaest sedmica eksperimentalna skupina imala 181 ozljedu, a kontrolna 200 ozljeda. Kao što vidimo, smanjena fleksibilnost mekog tkiva kao samostalni faktor ne utječe bitno na pojavu ozljede.
Trebalo bi istražiti uticaj vremenski dužeg istezanja na prevenciju ozljeda te možda uzeti u obzir i druge čimbenike koji utiču na prevenciju ozljeda.
Povećanje opsega pokreta na račun fleksibilnosti mekog tkiva kroz neko vijeme zasigurno će utjecati na smanjenje ozljeda!
Prevashodno, tu se misli na sve vježbe za istezanje kičme i leđa, vežbe za istezanje nogu, vežbe za istezanje zadnje lože, vežbe za istezanje lumbalnog dijela kičme i vežbe za istezanje vrata.
Svaka od ovih ima svoje zašto i zato i ukoliko se odlučite da odradite svaki deo ovog treninga, budite sigurni da ih izvodite na pravilan način.
Kao što smo već spomenuli, kako biste izbegli kasnije upale, povrede mišića i ligamenata, esencijalne su vežbe istezanja.
One istovremeno povećavaju cirkulaciju, redukuju stres i neprijatne mišićne bolove, doprinose bržem konstituisanju tretirane regije na prethodnim vežbama i omogućavaju pokretljivost zglobova.
Takozvano statičko istezanje je jedno od najpoznatijih jer omogućava maksimalno istezanje tretiranog mišića čime se istovremeno on i opušta.
Istezanje ne smije da boli, trebalo bi da bude lagano i kontrolisano disanjem, a naročito bi trebalo obratiti pažnju da istezanjem treba ići do one tačke u kojoj se vi i vaš mišić osećate prijatno.