Đumbir je jako zastupljena biljka kada je riječ o sezonama prehlade i gripe. Također u jeku trenutne pandemije gdje se koristi kao sredstvo za ublažavanje simptoma i pomoć pri bržem ozdravljenju.
Đumbir
Đumbir je biljka koja je sve više zastupljenija kod nas, upotrebljavamo ga u svježem stanju ili sušenom stanju. Široku upotrebu ima u kuhinji kao začin, pripremamo čaj ili bude sastojak naših osvježavajućih napitaka u kombinaciji sa limunom. Njegova ljekovita svojstva su mnogobrojna, čak je spomenut u Kur’anu.
Đumbir (Zingiber) iz porodice ljiljana i pretpostavlja se da potječe iz Indonezije, gdje i danas raste nekoliko divljih vrsta. Iako je bio poznat još starim Grcima i Rimljanima, đumbir je popularnost u Evropi počeo stjecati tek u srednjem vijeku povratkom križara iz ratova.
Osim štoj e zastupljen u kuhinji, svoje mjesto je našao i u medicini zbog mnoštva ljekovitih svojstava koje posjeduje. Bogat je mineralima (kalij, bakar, magnezij i mangan) i vitaminima grupe B, vitaminom C, manjom količinom pantotenske kiseline i niacinom.
Sto grama korijena đumbira ima:
- 18 g ugljikohidrata
- 1,82 g bjelančevina
- 0,75 g masti
- brojne mineralne tvari i vitamine
- njegova energetska vrijednost je 80 kcal na sto grama.
Neka od ljekovitih svojstava đumbira su:
- koristan u liječenju mučnine
- za vrijeme prehlade i gripe ga koristimo u kombinaciji sa limunom i medom
- za bolju prohodnost dišnih puteva tokom prehlade pomaže inhalacija vodenom parom, inhaliramo se tako što u širu posudu stavimo dvije veće kašike naribanog đumbira i prelijte ih litrom kipuće vode, poklopljeno neka odstoji pet minuta, potom počnite inhalirati.
- loše probave
- mučnine pri putovanju
- prirodni je antiseptik i djeluje protuupalno
- ljekovita svojstva đumbira koriste se u liječenju šećerne bolesti tipa 2 od koje pati više od 90 % oboljelih od dijabetesa
- posebno je djelotvoran u ublažavanju jutarnje mučnine kod trudnica
- odlično je rješenje u detoksikacijskim programima jer uspješno izbacuje toksine iz tijela
- đumbir sadrži čitavu paletu flavonoida za koje se pokazalo da pozitivno utječu na smanjenje obolijevanja i smrtnosti od bolesti srca i krvnih žila, djeluju zaštitno na krvne žile tako što sprečava nakupljanje holesterola na unutrašnjim stijenkama krvnih žila i nastajanje aterosklerotskog plaka koji rezultira smanjenim protokom krvi kroz žile
- uz pravilnu prehranu i redovito vježbanje pomaže i pri gubitku neželjenih kilograma jer regulira razinu vode u tijelu.
- nakon povećane tjelesne aktivnosti stavljamo obloge od đumbira, čije listiće smo prethodno prokuhali i sok iscijedili, te tom tekućinom kvasimo tkaninu i privijamo na bolna i upaljena mjesta.
Osobe s osjetljivom sluznicom trebaju izbjegavati đumbir, jer ljuti sastojci također mogu uzrokovati iritaciju i bol u ustima i grlu ili ukoliko imate problema sa želucem trebali bi radije birati blaže tvari.